Ciekawym trendem branży modowej stało się od niedawna zakładanie niewielkich firm odzieżowych – specjalizują się one najczęściej w ubraniach casualowych, sportowych, streetowych, ale nie brak również eleganckich sukien czy koszul. Próba sił na rynku odzieżowym to nie lada wyzwanie, szczególnie w Polsce, gdzie przyzwyczajeni jesteśmy do kilkudziesięciu marek, królujących w sklepach od lat. Wielu jednak podejmuje się tego wyzwania. Skąd decyzja o podjęci się takiej działalności? Przede wszystkim jest to związane ze stale pogarszającą się jakością ubrań dostępnych w sklepach i tak zwanych sieciówkach. Pomimo tego, że ubrania są coraz gorsze – ceny nie spadają. Kolejnym ważnym argumentem dla twórców jest design proponowanych ubrań – często kolekcje powielają się, a firmy nie mają nic ciekawego do zaoferowania. To dwa najważniejsze powody, przez które na ulicach polskich miast zaczęły pojawiać się niszowe marki. Ich autorami są ludzie zazwyczaj po studiach, nie zawsze związanych z materiałoznawstwem Najczęściej twórcami firm odzieżowych są osoby aktywne, uprawiające sport i poszukujące funkcjonalnych ciuchów, które sprawdzą się na stokach, jak i na ulicach.

Co znajduje się w ofertach młodych marek odzieżowych? Przede wszystkim bluzy, bluzki na długi rękaw, ale również tanki, podkoszulki, bielizna termoaktywna. Firmy te oferują również limitowane kolekcje związane z konkretnymi dziedzinami sportu, ale także związane z konkretną subkulturą. Częstokroć zdarza się, że przedmiotem produkcji są chusty, apaszki, szale, rękawiczki czy dodatki takie jak okulary.

Co wyróżnia marki odzieżowe powstałe niedawno na polskim rynku? Przede wszystkim unikatowość – modele powstają na specjalne zamówienie, a same firmy najczęściej oferują po kilka wzorów. Niektóre z nich specjalizują się w tworzeniu wzorów na ubraniach metodą odbarwiania, dlatego każdy egzemplarz jest inny. Za design odpowiadają zdolni, młodzi graficy, którzy nie boją się przenieść swoich śmiałych pomysłów na materiał.

Ważnym aspektem produktów pochodzących od niewielkich marek jest fakt, że dobierane materiały są najwyższej jakości. Ważny jest nie tylko gatunek bawełny, ale również jej gramatura, faktura, wytrzymałość. Odpowiednie materiały trafiają również do rąk utalentowanych krawców. Kolejne egzemplarze są nie tylko doskonale skrojone, ale i zszyte w profesjonalny sposób. Ważna jest także cena oferowanych produktów – niejednokrotnie zdarza się, że jest ona równa z cenami proponowanymi przez znane marki odzieżowe… lub niższa.

Gdzie znaleźć można produkty tych niszowych marek odzieżowych? Najczęściej sprzedaż ubrań czy dodatków prowadzona jest przy pomocy sklepu internetowego. Proces zamówienia i kupna obejmuje oczywiście również zwroty w określonym czasie, w stanie nienaruszonym. Zamówienia wysyłane są najczęściej kurierem, co gwarantuje przede wszystkim szybką dostawę oraz bezpieczeństwo przesyłki. Ubrania mogą być także dostępne do przymierzenia w zaprzyjaźnionych sklepach czy butikach autorskich.