Coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na założenie własnego interesu. Jest to jednak zrozumiałe. Bardzo dużo ludzi chce po prostu zacząć zarabiać wyłącznie na siebie. Nie mają oni zamiaru pracować na czyjś rachunek – szczególnie wtedy, kiedy doskonale wiedzą, że znakomicie przykładają się do obecnie wykonywanych czynności, a pobierają naprawdę marną pensję miesięczną. W związku z tym, postanawiają zrezygnować z pracy na etacie i chcą założyć własną działalność gospodarczą. Nie jest to jednak takie proste, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka. Trzeba jednak przede wszystkim zacząć zdawać sobie sprawę, że prowadzenie własnego biznesu nie jest proste. Niektórzy szybko się o tym przekonują i z podkulonym ogonem wracają do swojego poprzedniego miejsca pracy. Są jednak osoby, które mają problem nawet ze znalezieniem odpowiedniego pomysłu. To też wymaga kreatywności, aby zdecydować się na taką gałąź przemysłu, w której będzie szansa na pokonanie konkurencji. Niektórzy rezygnują z własnych pomysłów i wolą wybrać franczyzę. Czy jest dobre rozwiązanie? Postanowiliśmy wypisać plusy i minusy podjęcia takiej właśnie decyzji.
Na początku warto wyjaśnić, co to tak naprawdę jest franczyza. Otóż jest to pewien model biznesowy, w którym inwestor korzysta ze sprawdzonej już usługi o wyrobionej marce. Na przykład, bardzo dużo osób staje się szefami „Żabek” w swoich miasteczkach, choć oczywiście to nie oni są głównymi właścicielami tej całej firmy. Bardzo dużo osób woli tak właśnie zainwestować swoje ciężko zarobione pieniądze. Najczęściej takie osoby są zdania, że nie uda im się samodzielnie wymyśleć niczego dobrego. Są też ludzie, którzy po prostu nie wiedzą, która branża przemysłu byłaby najbardziej opłacalna. Korzystanie z franczyzy to w pewnym sensie pójście na łatwiznę. W końcu ludzie nie muszą wymyślać własnego biznesu od samego początku. Większość elementów jest już ułożona w logiczną całość. Niektórzy są zadowoleni z takiego obrotu spraw, ponieważ interesuje ich inwestycja w sprawdzony produkt. A franczyzy najczęściej takie właśnie są.
Trzeba jednak zaznaczyć, że taka decyzja ma swoje zalety i wady. Rozpocznijmy od pozytywnych aspektów. Przede wszystkim, ludzie nie muszą krok po kroku decydować o rozwoju danej firmy. W niektórych przypadkach jest to jak manna z nieba. Szczególnie tyczy się to osób, które naprawdę nie mają zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu własnych działalności gospodarczych. Tutaj cały know how jest praktycznie podany na tacy. Wystarczy tylko z niego korzystać i konsekwentnie realizować poszczególne punkty. Nie ma w tym nic szczególnie trudnego. W przypadku franczyzy osoba decyduje się na inwestycję, a potem wyłącznie wypełnia umowę zawartą z daną firmą znaną na całą Polskę.
Korzystanie z franczyzy jest też znakomitym wyjściem z innego powodu. Chodzi nam oczywiście o reklamę. Jeśli ktoś stanie się właścicielem danego oddziału znanej marki, to nie będzie musiał zbytnio przejmować się jej reklamowaniem. Jest to marka znana i najczęściej bardzo lubiana. W związku z tym, odpada bardzo wiele kosztów związanych z tym aspektem. W przypadku całkowicie nowych biznesów nie ma tak dobrze. Jest to jednak zrozumiałe. O takich firmach wie bardzo mało ludzi. Aby trafić do ich świadomości trzeba skorzystać z reklamy. To wiąże się z określonymi kosztami. Korzystanie z franczyzy rozwiązuje dużo problemów właśnie pod tym kątem.
Na pewno minusem jest też to, że ten model biznesowy sprawia, że dana osoba nigdy nie będzie do końca szefem. Zawsze „ponad” nią będzie jeszcze minimum kilku ludzi. Korzystanie z franczyzy powoduje, że można stać się kierownikiem danego oddziału, ale najważniejsze kwestie będą podejmowane przez kogoś innego. W związku z tym, franczyza sprawia, że samodzielność jest bardzo mocno ograniczona. Jeśli ktoś chce zainwestować w biznes, w którym będzie mógł o wszystkim decydować od samego początku, to na pewno franczyza nie do końca przypadnie mu do gustu. Ponadto, ten model biznesowy to też konieczność ścisłego wywiązywania się z umów.