Pierwszy własny biznes to bardzo często pierwszy poważny krok do zarabiania bardzo poważnych pieniędzy. Większość współczesnych milionerów zaczynała właśnie od tego, że zdecydowała się otworzyć swój pierwszy własny biznes. Pisząc inaczej, milionerzy zaczynają od własnej działalności gospodarczej, na której potem zarabiają pierwsze bardzo poważne pieniądze. Wielu ludzi, którzy decydują się na otwarcie własnej firmy niestety, ale nie wykazują się należytą powagą i zaangażowaniem w ten swój własny biznes. Niestety, ale ciągle wielu ludzi rozpoczynających działanie na własny rachunek bagatelizuje bardzo istotne dla pierwszej firmy kwestie. Dla przykładu chociażby kwestie posiadania konta firmowego. To wbrew pozorom bardzo ważne, chociaż wiele księgowych twierdzi, że takie konto jest do niczego nie potrzebne. Jeśli traficie na taką księgową natychmiast trzeba ją zgłosić na kontrolę do urzędu skarbowego. Jeśli księgowa, która chce prowadzić księgowość Waszej firmy mówi, że konto firmowe jest Wam do niczego nie potrzebne to znaczy, że jest to osoba zacofana i żyjąca jeszcze umysłem w dalekim średniowieczu. Po prostu w głowie takiej osoby utkwiła sytuacja sprzed dwudziestu kilku lat, że konta firmowe są odpłatne i kosztują sporo pieniędzy. Dzisiaj to jest bzdura, a każdy przedsiębiorca, który zaczyna przygodę z biznesem powinien od razu wybrać jeden z banków i otworzyć w nim konto firmowe. Co więcej, powinien być to pierwszy krok, zanim jeszcze zacznie się wykonywać jakiekolwiek płatności z tytułu działalności gospodarczej. I kiedy przyjdzie kontrola skarbowa można powiedzieć takim potencjalnym i szkodliwym pseudo księgowym, jak zielone pojęcie mają o prowadzeniu komukolwiek księgowości. Obecne jest to prawdziwy skandal, że osoby mianujące się nazwą „księgowa” czy „księgowy” nie mają pojęcia o nowoczesności i o tym, jak się dzisiaj prowadzi swój biznes.
To by było na tyle, jeśli chodzi o wyjaśnienie co do potencjalnej szkodliwości nie mających pojęcia o dzisiejszych czasach księgowych. Teraz przejdźmy do sedna tego tekstu, którym jest oczywiście otwarcie sobie konta firmowego od pierwszego dnia prowadzonej działalności. Przede wszystkim, drodzy przyszli biznesmeni i milionerzy – jak sama nazwa wskazuje otwieracie swoją własną firmę. Zatem nie będziecie się rozliczać z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym jako Wy tylko jako firma. Nie będzie przelewu do urzędów wysyłał pan Kowalski a firma Pana Kowalskiego. I tutaj jest ta ogromna różnica, że będziecie sobie płacić składki i podatki z konta, które będzie przypisane do Waszego NIPU i do Waszej firmy. A nie, jak w przypadku kont osobistych, do Waszego imienia i nazwiska. To jest bardzo ważne i bardzo istotne. A szczególnie ważne będzie to wtedy, kiedy zatrudnia się pracowników i płaci się składki i podatki również za nich. Poza tym pragniemy zauważyć, że Ustawa o Swobodzie Działalności Gospodarczej nakłada obowiązek posiadania konta firmowego w bardzo wielu okolicznościach. zwrot podatku VAT dla vatowców też może być przelany jedynie na konto firmowe. Poza tym, kolejny argument za posiadaniem takiego konta, kontrola skarbowa. Jeśli firma rozlicza się z konta osobistego to może się spodziewać z bardzo solidnego przejrzenia wszystkich wydatków oraz przychodów na kontach osobistych. I to na wszystkich kontach osobistych przypisanych do numeru PESEL tej osoby. Zatem, proszę się racjonalnie zastanowić. Czy nie lepiej otworzyć konto firmowe na firmę i mieć wszystko uporządkowane i trzymane w ładzie? Czy nie lepiej mieć święty spokój i spokojne sumienie na wypadek kontroli skarbowej? Jest jeszcze wiele argumentów przemawiających za faktem posiadania konta firmowego. Ale o tym już poniżej.

Kolejnym argumentem, który powinien przemówić do każdego początkującego przedsiębiorcy jest to, że konto firmowe w banku jest tak naprawdę zaświadczeniem o uzyskiwanych dochodach. Zdecydowana większość działających w Naszym kraju banków decyduje się na przyznanie jakiegokolwiek zaangażowania właśnie na podstawie obrotów na koncie firmowym. Poza tym dowodem na rzetelność przedsiębiorcy są terminowo opłacane przez niego podatki i składki ubezpieczeniowe. W zasadzie do kredytów, linii kredytowych czy innego zaangażowania w finansowanie działalności absolutną podstawą jest właśnie posiadanie konta firmowego. Prowadzący własny biznes a nie posiadający żadnego innego źródła dochodu jedynie w ten sposób mogą udokumentować swoją sytuację finansową. Tym sposobem jest właśnie pokazanie historii przepływu finansów przez konto firmowe. Pierwszy biznes, który jest początkiem drogi do kolejnych poważnych biznesów warto potraktować w stu procentach poważnie. Poważne podejście do własnego biznesu jest podstawą do tego, że inni też będą traktować Nasz biznes całkiem poważnie. Dlatego właśnie założenie konta firmowego to pierwszy krok, jaki należy postawić zaczynając przygodę z biznesem. Przecież to jest logiczne, że jeśli prowadzimy własną firmę to jej finanse rozliczamy z konta firmowego. Również inne firmy, czyli potencjalni kontrahenci, będą oczekiwać tego, że rozliczać się będziemy z nimi z konta firmowego a nie na przykład osobistego.