Prowadzenie biznesu jest o wiele łatwiejsze aniżeli jego wymyślenie, stworzenie i wypromowanie. Jeżeli te trzy punkty mamy już za sobą to samo zajmowanie się biznesem jest już naprawdę proste. Jeśli ktoś myśli o biznesie i działaniu na własny rachunek ale kompletnie nie ma na swój biznes pomysłu może skorzystać ze sprawdzonych już koncepcji. Nie chodzi tutaj wcale o podpatrywanie koncepcji tych, którym udało się już odnieść wielki sukces. Chodzi o to, że można skorzystać ze sprawdzonego pomysłu na biznes i wejść w biznes franczyzowy. Franczyza to dzisiaj prawdziwa kopalnia biznesowych możliwości. Można dzięki franczyzie zarabiać naprawdę dobre pieniądze, dzieląc się jedynie nie wielką częścią z firmą, na bazie której taka franczyza powstała. Modele prowadzenia biznesu przy wykorzystaniu sprawdzonego już know-how są różne. Można właśnie zostać franczyzobiorcą sprawdzonego pomysłu albo ajentem sklepu w danej sieci. Można też zostać partnerem biznesowym i tworzyć rozwój firmy matki razem z jej właścicielami.
Najciekawsze pomysły na biznes franczyzowy znaleźć można oczywiście w Internecie na portalach poświęconych biznesom w modelu franczyzowym. W szczególności godna polecenia jest jedna strona poświęcona w całości franczyzie na której jest mnóstwo interesujących pomysłów na biznes i propozycji współpracy biznesowej. Nie mniej jednak są to propozycje, do których trzeba mieć odpowiedni wkład finansowy. Trzeba się liczyć z dużymi kosztami inwestycji. Ale zyski mogą być w większości przypadków równie przyjemne. Przeglądając wszystkie oferty współpracy franczyzowej nie można nie wziąć pod uwagę tego, że każda z propozycji ma inny model rozliczania się z franczyzodawcą. Niektóre modele współpracy zakładają wnoszenie stałej opłaty licencyjnej a inne z kolei zakładają dzielenie się z franczyzodawcą zyskami.
Franczyza i koncepcja korzystania z doświadczenia biznesowego franczyzodawców rozwija się w Naszym kraju w błyskawicznym tempie. Liczba kolejnych biznesów otwieranych na zasadach franczyzy rośnie lawinowo z miesiąca na miesiąc. Coraz więcej poważnych biznesmenów prowadzących już swoje biznesy wchodzi ze swoim kapitałem właśnie w biznesy franczyzowe. Jest również mnóstwo jednoosobowych działalności gospodarczych, które przygodę ze swoim biznesem zaczynają właśnie poprzez franczyzę. Zatem wielu ludzi odkrywa właśnie w biznesie w modelu franczyzowym swój własny sposób na biznes. I słusznie, ponieważ jeśli coś jest sprawdzone i przynosi dochody to dlaczego z tego nie skorzystać. Oczywiście, nie poprzez kradzież pomysłu i patentu a poprzez udział w tym biznesie na zasadzie franczyzobiorcy. Franczyzodawcy z kolei zarabiają kolejne pieniądze bez udziału własnego kapitału, ponieważ franczyzodawcy płacą opłaty licencyjne albo prowizję od wypracowanych zysków. Natomiast biznes ajencyjny polega na tym, że nie inwestujemy za wiele swojego kapitału, ale za to to my pobieramy sobie prowizję od wypracowanych przychodów. Lepszym modelem biznesowym aniżeli ajencyjność jest jednak franczyza.