Coraz więcej młodych osób decyduje się na założenie własnej firmy. Wynika to z wielu czynników. Pierwszym z nich jest duże bezrobocie oraz brak możliwości znalezienia pracy. Młodzi coraz bardziej utwierdzają się w przekonaniu, iż pracę da się znaleźć wyłącznie posiadając odpowiednie koneksje oraz znajomości. To bardzo demotywuje. Drugim powodem dla którego zakładają oni własne firmy jest chęć bycia samym sobie szefem. Złe doświadczenia z poprzednich firm stanowią jeden z kluczowych argumentów do tworzenia własnych produktów. Własna firma to dla młodych ludzi kwintesencja niezależności oraz odpowiedzialności za własną pracę. Innym powodem do zakładania swojej firmy jest możliwość tworzenia czegoś unikatowego. Osoby młode, najczęściej po studiach związanych z zarządzaniem, mają odpowiednie przygotowanie do zakładania własnej spółki. Dodatkowo znajomość nowoczesnych mediów oraz metod reklamy sprawia, że są oni w stanie dotrzeć do znacznie większej ilości potencjalnych nabywców. Kolejnym ważnym zagadnieniem związanym z zakładaniem własnej firmy jest możliwość korzystania z dotacji unijnych- Unia hojnie dotuje nowe firmy, szczególnie te o nowatorskich pomysłach na biznes.

Na jakie pomysły wpadają młodzi przedsiębiorcy? Przede wszystkim są to firmy odzieżowe – wiele młodych ludzi podkreśla, że stanowczo nie zadowalają ich kolekcje proponowane przez popularne marki odzieżowe. Zarzuca się im przede wszystkim powtarzalność, jednak najpoważniejszym zarzutem jest niska jakość oferowanych produktów. Zwraca uwagę przede wszystkim nietrwały materiał II gatunku, jak również prujące się nitki czy wręcz dziury w materiale. Takie traktowanie klienta zdecydowanie nie przysparza fanów. Młodzi ludzie, oferując ubrania, przede wszystkim zwracają uwagę na wykorzystane materiały – jest to trwała, gruba bawełna, ale również len, wiskoza. Materiały są zszywane ze sobą z najwyższą precyzją, najczęściej podwójnym, drobnym ściegiem. Często zdarza się również, że ubrania posiadają ciekawe nadruki – używa się do tego kilku metod. Najpopularniejszą z nich jest sitodruk. Ubrania casualowe cieszą się coraz większa popularnością, jednak nie wolno zapominać również o firmach specjalizujących się w szyciu ekskluzywnych sukien dla kobiet. Suknie te najczęściej nawiązują do stylizacji lat 50-tych oraz 60-tych, których próżno szukać w kolekcjach znanych projektantów.

Ubrania to jednak nie jedyny kierunek dla biznesu, jaki obierają młodzi ludzie. Wiele młodych firm oferuje również biżuterię. Tu także panuje duża różnorodność – ze względu na to, że firmy jubilerskie oferują najczęściej wyroby tworzone z imitacji kamieni lub kamieni syntetycznych, młodzi jubilerzy postawili przede wszystkim na wykorzystanie nietypowych materiałów oraz ich wygląd. Często spotkać można biżuterię skórzaną łączoną z elementami srebrnymi. Wielkim zainteresowaniem cieszą się różnorodne zawieszki (do bransoletek oraz naszyjników), na których umożliwione jest grawerowanie dowolnego słowa lub nawet kilku słów. Dzięki temu tworzona jest personalizowana, wyjątkowa biżuteria.