1399274_76534228Pomimo obiecujących prognoz bezrobocie w Polsce cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Problemy ze znalezieniem pracy mają świeżo upieczeni absolwenci, kobiety z małymi dziećmi i osoby starsze. W sytuacji, kiedy nie pojawiają się żadne konkretne oferty pracy, otwarcie własnej firmy wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Pomysł

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest łatwą sprawą. Osoba, która zdecyduje się na taki krok, musi wykazać się przedsiębiorczością, odpornością na stres i determinacją. Nieodzowny jest także dobry biznesplan oraz opracowanie drobiazgowego budżetu. Jednakże tym, co powinno stanowić podstawę całego przedsięwzięcia, jest dobry pomysł na biznes. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, w czym czujemy się mocni, jakie rzeczy nas interesują i czy potrafimy swoje zasoby wiedzy przełożyć na umiejętności praktyczne. Działalność nie musi być związana z naszym wykształceniem. Często lepsze efekty uzyskuje się przekuwając swoje pasje w pracę zarobkową. Następnym krokiem jest rozpoznanie rynku. Kiedy będziemy na 100% wiedzieli w czym chcemy się realizować, trzeba przeanalizować sytuację w danej branży i znaleźć dla siebie miejsce. Najlepiej dostrzec jakąś nieobsadzoną lukę, która będzie gwarantowała spełnienie potrzeb klientów, a co za tym idzie, pewne zarobki. Angażowanie się w biznes, który charakteryzuje się dużym nasyceniem rynku, możemy skazać się na porażkę.

Formalności

Kiedy po długich namysłach wiemy już, jak ma wyglądać nasza przyszła firma, nadchodzi czas na działanie. Newralgicznym punktem są tutaj finanse. Rozkręcenie interesu wymaga znacznych nakładów pieniężnych. Istnieje kilka dróg, które prowadzą do zdobycia kapitału:
– skorzystanie z własnych oszczędności;
– nieformalne pożyczki od członków rodziny i przyjaciół;
– wzięcie kredytu w banku;
– postaranie się o otrzymanie dotacji na własną działalność

W przypadku, kiedy nie mamy oszczędności, najlepszym wyjściem jest rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy i złożenie wniosku o dotację z puli Unii Europejskiej. Nie ma raczej większych kłopotów z ich uzyskiwaniem, a pieniądze zazwyczaj są spore. Kiedy kapitał będzie zebrany, a biznesplan opracowany, przychodzi czas na załatwienie urzędowych formalności, z rejestracją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na czele. Wszystkie konieczne informacje oraz formularze konieczne do założenia firmy są dostępne na ich stronie internetowej. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie, a czas oczekiwania na dopełnienie spraw papierkowych nie jest długi.

Podsumowanie

Prowadzenie własnego interesu ma wiele zalet, takich jak nieregulowany czas pracy, bycie samemu sobie szefem oraz spore zarobki. Nie zmienia to jednak faktu, że wiąże się to też z całą masą obowiązków i wyrzeczeń, przynajmniej na początku działalności. Jeżeli ktoś jednak czuje się na siłach, ma znakomity pomysł na rozkręcenie biznesu, a dodatkowo zdrowy zapał, to warto spróbować swojego szczęścia w prowadzeniu firmy. Taka okazja może się już nigdy nie powtórzyć.