Posiadanie własnej firmy to przede wszystkim olbrzymi obowiązek, ale i korzyści. Dzięki własnej działalności nie tylko usamodzielniamy się, ale również poznajemy tajniki działania polskiej gospodarki. Dla wielu osób własny biznes to również całkowicie wyjście spod władzy przełożonych – od tej chwili sami sobie jesteśmy szefami, jak również zarządzamy pracą innych. Firma pozwala na realizowanie własnych marzeń oraz pracę wyłącznie na własny rachunek. Co jeszcze daje nam własny biznes?
Przede wszystkim to sposób na samorozwój – założenie firmy to inwestycja w nas samych oraz naszą wiedzę i doświadczenie. Podczas pracy we własnej firmie przekonujemy się, jak powinna ona funkcjonować, co jest dobre, a co należy zmienić. Ma to związek zarówno z oferowanym produktem, technologią czy pracownikami. Jako firma możliwe jest również uczestniczenie w wielu szkoleniach organizowanych np. przez władze miasta. Takie szkolenia mają na celu nie tylko zwiększenie wiedzy przedsiębiorców, ale również umożliwienie im poznanie nowych technologii czy form rozwoju. Szkolenia takie są często finansowane ze środków Unii Europejskiej, a więc są bezpłatne. Poszukując form finansowania czy wykwalifikowanych pracowników, możesz również zwracać się do urzędów miast, urzędów pracy czy instytucji unijnych – zaoszczędzi to czas, jak i wkład finansowy. Wielu przedsiębiorców właśnie tak szuka możliwości dofinansowania na produkcję czy środki na utrzymanie pracowników.
Jako właściciel firmy masz również możliwość uczestniczenia w wielu targach branżowych oraz zamkniętych konferencjach. Takie spotkania umożliwiają nie tylko wprowadzenie firmy na nowe tory, ale również nawiązanie niezbędnych i często lukratywnych kontaktów biznesowych
Zaletą prowadzenia własnej firmy są oczywiście wyższe zarobki – jest to jeden z głównych argumentów podawanych przez młodych przedsiębiorców. Również od nas zależy, ile pracy poświęcimy firmie. Tu jednak uwaga: należy uważać na pułapkę myślenia “skoro mam własną firmę, to niech inni pracują na mnie”. Takie myślenie prowadzi do błędnego przeświadczenia, że firma “potoczy” się sama dalej. To, jak będzie funkcjonowała Twoja firma zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej wytężonej pracy. Niestety, często jest odwrotnie – praca nad własną marką zajmuje znacznie więcej czasu. Własna firma umożliwia także samodzielne dobieranie sobie współpracowników – sami określamy, jakie powinni posiadać oni doświadczenie oraz kwalifikacje.
Niewątpliwą zaletą jest samodzielnie ustalanie sobie planu dnia oraz podział zadań dla swoich pracowników. Dzięki temu sami decydujemy, ile pracy zostanie wykonanej konkretnego dnia oraz czy może ona zostać wykonana w innym terminie. Ma to swoje dobre i złe strony – zła organizacja czasu będzie skutkować opóźnieniami oraz problemami wewnątrz zakładu.
Najważniejszym aspektem posiadania własnej firmy jest oczywiście satysfakcja. Będzie ona płynąć przede wszystkim z zysków, ale również wykwalifikowanych pracowników oraz możliwości poszerzania swojej oferty i rozwoju. Satysfakcja to najlepsze wynagrodzenie.