Dobry pracownik jest na wagę złota – wie o tym każdy przedsiębiorca. Pomimo powszechnego bezrobocia właściciele firm narzekają jednak, że znalezienie rzetelnego i doświadczonego pracownika graniczy z cudem. Jak rozpocząć poszukiwania odpowiedniej osoby na konkretne stanowisko w naszej firmie?

Najpopularniejszym sposobem poszukiwania pracownika jest zamieszczenie ogłoszenia o pracę na jednym z portali pracy. Zajmuje to kilka minut i zazwyczaj jest bezpłatne. Pod wskazany adres kandydaci wysyłają swoje dokumenty aplikacyjne. Wiele portali daje również pracodawcom możliwość wykonania prostego testu dla potencjalnych pracowników i na tej podstawie następuje wstępna selekcja – w przypadku stanowisk biurowych będą to pytania dotyczące obsługi sprzętu biurowego, doświadczenia, znanych programów komputerowych i innych.

Poszukiwanie pracowników można zlecić również firmie zajmującej się zasobami ludzkimi. Zewnętrzna firma zamieszcza ogłoszenie i samodzielnie przeprowadza pierwsze rozmowy kwalifikacyjne. Podczas spotkania zadawane są pytania dotyczące doświadczenia, kwalifikacji oraz powodów, dla których kandydat aplikuje właśnie na to stanowisko. Po pierwszej rozmowie pracownik opiniuje osoby, które według niego spełniają kryteria oczekiwane przez pracodawcę. Wynajęcie zewnętrznej firmy umożliwia również zaoszczędzenie czasu pracodawcy.

Kolejnym sposobem na pozyskanie pracownika jest umieszczenie ogłoszenia w urzędzie pracy. Dzięki zatrudnieniu zarejestrowanego bezrobotnego pracodawca może liczyć na dodatki aktywizacyjne, które może przeznaczyć chociażby na stworzenie miejsca pracy. Dodanie ogłoszenia na stronę urzędu pracy jest bezpłatne. Oferta będzie przedstawiana podczas spotkań aktywizacyjnych.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie stażystów. W tym celu mogą oni złożyć odpowiedni wniosek do urzędu pracy, aby przydzielono im stażystę. Najchętniej pracodawcy korzystają z dotowanych przez Unię programów, dzięki którym sami nie muszą płacić stażyście – robi to Urząd Pracy. W takiej sytuacji często zdarza się, że sam pracownik podaje dane zainteresowanego stażem bezrobotnego – dzięki temu istnieje większa szansa na przyznanie stypendium i odbycie stażu. Stażysta zobowiązany jest przez okres stażu prowadzić dziennik obecności, jak również pojawiać się w UP raz w miesiącu, w celu przedstawienia listy obecności oraz zdania sprawozdania ze swojej pracy. Podczas stażu stażysta zobowiązany jest do wykonywania zadań powierzonych prze pracodawcę. Pod koniec stażu stażysta dostaje od pracodawcy list referencyjny oraz dokument poświadczający odbycie praktyk. W dokumentacje tym powinny zostać również zawarte zdobyte kwalifikacje oraz umiejętności. Wielokrotnie zdarza się, że pracodawca decyduje się na zatrudnienie stażysty na stałe, oferując mu umowę zlecenie lub też umowę o pracę.

Jeśli jednak nadal nie możemy znaleźć odpowiedniego pracownika warto popytać znajomych i bliskich, czy nie znają kogoś poszukującego pracy – być może właśnie w ten sposób trafimy na osobę odpowiednią? Osoba z polecenia to zazwyczaj też osoba godna zaufania.