W każdej firmie przyda się profesjonalna firma sprzątająca. Niezależnie od tego, czy nasze przedsiębiorstwo zajmuje powierzchnię dwudziestu czy dwustu metrów kwadratowych, czyste otoczenie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Wszak w pracy spędzamy przeciętnie jedną trzecią naszego życia.
O ile w przypadku niewielkiego biznesu w zupełności wystarczy zorganizowanie jednej dochodzącej osoby, która pomoże utrzymać w czystości biuro i ewentualne pomieszczenia socjalne, o tyle w przypadku przedsiębiorstw większych wskazane jest zapewnienie pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej. Prócz zdrowia i dobrej formy pracowników, także wizerunek firmy zależy od czystości toalet, sal konferencyjnych i innych pomieszczeń, z którymi stykają się zarówno nasi pracownicy, jak i osoby z zewnątrz. Czym kierować się w wyborze firmy sprzątającej?
Na rynku panuje bardzo duże rozdrobnienie. Rozbieżności cen za podobny zakres usług mogą być znaczne. Nie warto wybierać oferty na podstawie najniższej ceny: jakość też kosztuje. Koszt usługi sprzątania to nie tylko praca personelu, ale również zakup środków czystości, urządzeń do sprzątania oraz ich amortyzacja. Cięcie tych kosztów na dłuższą metę odbije się na jakości, specjaliści zatem proponują, by z automatu odrzucić wszelkie odpowiedzi na ogłoszenie, w których cena mocno odbiega od średniej.
Woda i mop to zdecydowanie zbyt mało, by mówić o satysfakcjonującej usłudze. W biurach często stosowane są różne powierzchnie, materiały i faktury. Ważne, by firma sprzątająca stosowała środki dopasowane do różnych powierzchni, które zapewnią nie tylko estetykę, ale i odpowiednią dezynfekcję. Równie cenne wyposażenie stanowią akcesoria i maszyny przyspieszające i ułatwiające realizację zadań.
Nie cena powinna jednak stanowić kryterium. Zanim zdecydujemy się na nawiązanie współpracy z konkretnym wykonawcą, warto poznać kontrahenta. Nie tylko dlatego, by sprawdzić, jak długo i z jakim skutkiem firma działa na rynku, ale również zweryfikować system organizacji pracy. Pracownicy firmy będą mieli przecież dostęp do różnych pomieszczeń, ważne zatem, aby nie były to osoby zatrudniane przypadkowo i doraźnie.
Tym cenniejsze jest, gdy przedsiębiorstwo sprzątające proponuje usługi kompleksowe: nie tylko oczyszczanie powierzchni z kurzu i zabrudzeń, ale i troska o biurowe rośliny i niezbędna dezynfekcja. Co kilka miesięcy niezbędne jest przeprowadzenie porządków generalnych, wpływających na ogólny stan i codzienny przebieg prac.
Firmy z branży usług porządkowych są najczęściej poszukiwanymi partnerami zewnętrznymi. Najlepiej, gdy ustalony zakres usług jest spisany aneksem do umowy. Z pozoru błahe sprawy mogą mieć bowiem znaczenie i odbijać się na pracy zespołu. Często pracownicy skarżą się na złe czyszczenie sprzętu komputerowego, które skutkuje nie tylko problemami estetycznymi, ale naraża elektronikę na zniszczenia. Wątpliwości często budzi także kwestia porządkowania biurek… Warto sprecyzować wymagania, by uniknąć nieporozumień.