Biżuteria hand-made stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Wynika to przede wszystkim z jej ceny, w dalszej kolejności z niepowtarzalności wzorów. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne pracownie biżuterii, a ich produkty znaleźć można również na portalach sprzedażowych, poświęconych wyrobom hand-made. Biżuteria tego typu jest lubiana zarówno przez osoby młode, jak i starsze – co dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność jako oferowanego produktu.

Jakie są powody sięgania po biżuterię autorską przez klientów indywidualnych? Przede wszystkim oryginalność – jest to podstawowa zaleta produktów typu hand-made. Ze względu na brak masowej produkcji klienci mogą być pewni tego, że niewiele osób nosi podobny naszyjnik, bransoletę czy sygnet.

Drugim, nieco poważniejszym powodem zwracania się w stronę twórców biżuterii jest coraz niższa jakość produktów jubilerskich. Fora internetowe aż huczą od kolejnych zarzutów rzucanych w stronę popularnych sieci jubilerskich. Prym wiedzie zarzut o niskiej jakości produktów, wysokiej cenie oraz trudnościach podczas reklamacji. Mnożą się opinie dotyczące odrzuconych reklamacji pierścionków czy kolczyków, co stawia firmy w bardzo niewygodnej sytuacji. Na co najczęściej narzekają klienci? Przede wszystkim na niemiłą obsługę oraz odrzucanie reklamacji już w sklepie. Często zdarza się również, że sklepy oferują renowację biżuterii za określoną kwotę, która nierzadko przekracza koszt biżuterii. To główne powody, dla których biżuteria autorska zyskuje. Są jednak i inne – niejednokrotnie jest ona tańsza od sklepowych świecidełek, a równie piękna. Wiele osób powtarza również, że jubilerstwo nie jest już w stanie zaskoczyć i przyszłość jest właśnie w rękach twórców biżuterii hand-made. Można łatwo zauważyć to poprzez próby naśladowania konkretnych trendów przez znane sieci jubilerskie.

Twórcy biżuterii autorskiej podkreślają, że ważna jest dla nich niepowtarzalność swoich wyrobów oraz fakt, że każdy model biżuterii jest wypadkową talentu oraz dużego nakładu pracy. Jakie są najpopularniejsze rodzaje biżuterii tworzonej ręcznie?

-biżuteria soutache
-biżuteria ze skóry i rzemieni
-biżuteria z kamieni szlachetnych i półszlachetnych
-biżuteria z wykorzystaniem naturalnych, suszonych roślin
-biżuteria z metalu, tworzona na gorąco

Ceny biżuterii tworzonej ręcznie są zróżnicowane: zależy to przede wszystkim od nakładu pracy, jak również wykorzystanych tworzyw. Istotne jest również, że sami twórcy i autorzy nie zapominają o opakowaniu swoich produktów – to również bardzo ważna część ich pracy. Opakowania tworzone są według jednego wzoru, najczęściej oznaczone logo firmy.

Kim są twórcy takiej biżuterii? Najczęściej są to osoby uzdolnione plastycznie, które swój talent szlifowały na uczelniach plastycznych. Znają one doskonale materiał, na którym pracują oraz potrafią stworzyć z niego wspaniałe ozdoby. Inną grupą są fascynaci i samouki, którzy mają do zaoferowania wyłącznie swój talent. Wielokrotnie zdarza się, że to właśnie oni zdobywają ogólnopolski rozgłos a ich produkty wybierają gwiazdy ekranu.