Ciągle jedną z najpopularniejszych dziedzin biznesu i jedną z najpopularniejszych branż jest handel detaliczny. Sklepy i sklepiki mają jednak coraz trudniej w dobie nowoczesnych technologii i w dobie Internetu, który jest już dostępny prawie wszędzie. Na szczęście, pod względem biznesowym, ciągle jest target, który nie będzie nigdy robił zakupów przez Internet, ponieważ ta technologia jest mu obca i nieznana. Dlatego właśnie sklepy istniejące fizycznie, sklepiki i stragany na targach i ryneczkach czy budki postawione i porozrzucane po mieście istnieć będą zawsze. Podobnie jak zawsze istnieć będą ogromne i piękne galerie handlowe, do których każdego miesiąca przybywa kilkaset tysięcy klientów. Jeśli więc ktoś ma w planach otwarcie sklepu detalicznego i sprzedaży czegokolwiek to od razu powinien podjąć decyzję, czy będzie handlował na mieście czy otworzy sklep w galerii handlowej.

Mając na myśli galeria handlowa, w kontekście nowej firmy i nowego sklepu, można mówić jedynie o nie za dużej galerii, jakiejś lokalnej, ale w dobrym miejscu i z dobrym dojazdem i komunikacją miejską. Dzisiaj, z perspektywy małego biznesu to najlepsze z możliwych miejsc. Taka lokalizacja pozwala wystartować z biznesem w sposób optymalny. Oczywiście, można pójść na całość i rzucić się na głęboką wodę otwierając sklep w dużej galerii handlowej. Ale trzeba mieć tą świadomość, że czynsz będzie kilkunastokrotnie większy aniżeli w lokalnym centrum handlowym.

Nie dywagując już jednak nad tym, w jakiej konkretnie galerii otworzyć swój sklep, warto przedyskutować to, jakie to może mieć przełożenie. Oczywistym jest fakt, że im lepsza i bardziej prestiżowa lokalizacja tym większa liczba potencjalnych klientów, a to oznacza większą sprzedaż i większy potencjał osiągania zysków. Jednocześnie prawa rynku są oczywiste i bezlitosne, czyli im lepsza lokalizacja tym większe koszty związane z kupnem czy wynajęciem. Jeżeli ktoś zaczyna ze swoją firmą i otwiera swój pierwszy sklep to musi liczyć się z tym, że na początku trzeba trochę stracić, zanim naprawdę zacznie się zarabiać.

Natomiast gorsza lokalizacja pod sklep detaliczny to oczywiście niższe koszty, to logiczne. Ale jest to też o wiele mniejszy potencjał klientów wchodzących do sklepu z ulicy. Zatem trzeba ponieść zdecydowanie większe koszty na reklamę, ażeby zachęcić klienta do dotarcia do Waszego sklepu bezpośrednio. Tylko teraz pojawia się pytanie, po co ten klient miałby szukać Waszego sklepu. Jeśli to będzie sklep spożywczy to na pewno żadna reklama nie pomoże, żeby klienci z innych części miasta przyjechali do Was. Dlatego właśnie tak ważne jest to, z czym będzie Wasz sklep i co będziecie mieć w swojej ofercie. Im trudniej dostępny i profesjonalny towar będziecie sprzedawać tym większa szansa, że klienci znajdą Wasz sklep wszędzie. A wtedy nie potrzebujecie sklepu w galerii handlowej. Jeśli jednak chcecie sprzedawać dobrej jakości ale niedrogie ubrania to sklep w galerii będzie żyłą złota. Bez względu na to, jaka to będzie galeria, taki sklep w takim miejscu powinien przynosić dochody. Pod warunkiem, że towar będzie na tyle fajny, że klienci będą chcieli go mieć.