Prowadzenie własnej firmy wiąże się jednoznacznie z przepływem gotówki pochodzącej właśnie z tytułu działalności gospodarczej. Zarówno w przypadku jednoosobowej firmy jak i spółek cywilnych czy jawnych środki finansowe wytworzone przez firmę powinny być rozliczane na koncie należącym do firmy właśnie. Do tego typu rozliczeń służy bankowe konto firmowe, jednak obowiązek jego posiadania występuje tylko w przypadku spółek. W przypadku jednoosobowych działalności konto firmowe należy założyć w szczególnych okolicznościach, które za chwilę wymienimy. Nie mniej jednak każda firma, nawet najmniejsza, powinna zdecydować się na założenie konta firmowego ponieważ ma ono wiele zalet i bardzo niewiele wad.

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju spółki to są one prawnie zobowiązane do posiadania kont firmowych, do których dostęp mogą mieć wszyscy albo wybrani wspólnicy. Każdy bank oferuje możliwość rozdzielenia odpowiedzialności finansowej na poszczególnych wspólników albo umożliwienie wszystkim wspólnikom pełnego dostępu do konta. Wszystko jednak zależy od tego, jak skonstruowana jest umowa spółki i jaki charakter reprezentacji posiada każdy ze wspólników. W tym powyżej opisanym przypadku posiadanie konta firmowego jest koniecznością, trudno więc wymieniać wady i zalety.

Więcej do napisania jest w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, gdzie rzeczywiście nie w każdym przypadku konto firmowe jest wymagane. Zobowiązania do jego posiadania regulują ustawa o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawa o VAT. W przypadku płatników podatku VAT każdy zobowiązany jest do posiadania konta firmowego ponieważ zwrot VAT zgodnie z obowiązującym prawem może być zwrócony tylko na konto firmowe. Jeśli chodzi z kolei o firmy, które nie będą VAT-owcami powinny mieć konto firmowe, jeśli ich przychody od jednego kontrahenta przekroczą w ciągu roku kwotę określoną właśnie w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Co do reszty przypadków, czyli tych firm, które w teorii nie muszą mieć konta firmowego warto zaapelować do rozsądku każdego przedsiębiorcy. Jak sama nazwa wskazuje do rozliczania firmy przeznaczone jest konto firmowe. Posiadanie takiego konta ma dla każdego przedsiębiorcy bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest t o porządek we wszelakich rozliczeniach. W każdej chwili możemy wydrukować potwierdzenia przelewów do ZUS czy skarbówki. Pieniądze spływające od kontrahentów oraz te, które my płacimy dostawcom są w jednym miejscu. Nie narażamy się na bałagan związany z wymieszaniem się wydatków firmowych i osobistych. Również w przypadku kontroli skarbowej odczujemy ulgę nie musząc pokazywać Urzędowi Skarbowemu Naszych kont osobistych ponieważ wszelkie operacje związane z działalnością będą wykonywane za pomocą dedykowanego do tego konta firmowego.

Konto firmowe może mieć jedną wadę. Mogą się wiązać z jego prowadzeniem jakieś wymogi albo niewielkie opłaty. Oczywiście są banki, które oferują takie konto firmowe za darmo. Nie mniej jednak każdy bank ma w swojej ofercie konto firmowe, zatem warto przejrzeć oferty banków i wybrać to, które będzie za darmo. Zalety można by wymieniać i wymieniać, ale najłatwiej można się o nich przekonać samemu. Jeśli zatem rozpoczynacie działalność gospodarczą zacznijcie od założenia dla niej konta firmowego właśnie.