Nie bez przyczyny mówi się o tym, że reklama jest dźwignią handlu. W dzisiejszych czasach ludzie są zewsząd zasypywani komunikatami reklamowymi. Nikt nie jest w stanie odczytać i zapamiętać ich wszystkich. Trzeba wiedzieć jak zrobić dobrą reklamę, jak przygotować taki komunikat, aby trafił od do odbiorcy. Niektórzy twierdzą, że reklamę można bez żadnych problemów porównać do przepisu kulinarnego. Mówi się o tym, że składniki trzeba połączyć ze sobą w taki sposób, aby były one „zjadliwe”. Oczywiście jest w tym wiele prawdy. Reklama musi być zrozumiała i wartościowa. Nie będzie tak jeśli nie przygotujemy odpowiedniego hasła reklamowego, tekstu lub grafiki. Nie osiągniemy także zamierzonego celu, jeśli zapomnimy dodać do reklamy na przykład nazwy firmy czy adresu, pod którym klient nas znajdzie.

Jak zatem zabrać się za stworzenie reklamy? Od czego zacząć? Na początku przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań, takich jak – co chcę zareklamować, po co, gdzie, do kogo ma trafić nasza reklama? Wizja reklamy będzie różniła się w zależności od tego jaki produkt czy usługę będziemy reklamować. Zmienne będą także w tym przypadku elementy reklamy. Inaczej będziemy przecież reklamować lek a inaczej samochód. W tym pierwszym przypadku trzeba opisać faktyczne przeznaczenie leku. W przypadku samochodu natomiast przeznaczenie jest znane. Wymaga się tutaj raczej przedstawienia zalet samochodu, przekazania informacji o tym dlaczego ten model jest lepszy od innego.

Musimy obrać sobie cel i do niego dążyć. Konkretny cel jest głównym elementem każdego działania marketingowego. Cel może się oczywiście zmieniać. Inny będzie w przypadku wprowadzania danego produktu na rynek, a inny w późniejszym okresie życia tego produktu. W późniejszym okresie reklamodawcy będzie zależało głównie na tym, aby utrwalić w świadomości ludzi informację o produkcie. W tej fazie ważne jest także to, aby nasi potencjalni klienci potrafili rozróżnić nasz produkt spośród innych. Wiadomo, że konkurencji nie brakuje. Zadaniem reklamodawcy będzie podkreślenie różnic oraz korzyści, jakie oferuje dany produkt.

Bardzo istotny jest wybór nośnika reklamy. Ma on niebagatelne znacznie dla kreacji reklamy. Wiadomo, że inaczej będziemy działać reklamą radiową a inaczej prasową. Prawdopodobnie inna będzie tutaj także grupa odbiorców. Nie każda młoda osoba czyta prasę drukowaną. Jeśli chcemy dotrzeć do tego właśnie targetu to na pewno powinniśmy wybrać internet lub reklamę telewizyjną. Jednak reklama prasowa również może przynieść dobry efekt. Jednak w tym przypadku trzeba zdawać sobie sprawę, jak ważne jest poprawne przygotowanie reklamy. Nie może w niej zabraknąć ilustracji, nagłówka, samej treści oraz logo firmy. Ważne są także dane kontaktowe. Trzeba także pamiętać o regule percepcji. Mówi ona o tym, że każda reklama, aby przyniosła oczekiwany skutek, powinna być podporządkowana trzem regułom – regule równowagi, rzutu oka oraz ruchu. Tylko ich przestrzeganie pozwoli odnieść reklamowy sukces.