Znawcy języka i lingwiści są stale poszukiwani na rynku pracy, szczególnie jeśli władają więcej niż jednym językiem obcym i kiedy znajomość ich języka obejmuje również zagadnienia związane z biznesem. Pomimo że znajomość języka angielskiego jest przydatna, to współcześnie nieco za mało, aby zdobyć lukratywną pracę. Lingwiści coraz częściej zakładają własne firmy, aby świadczyć usługi translatorskie. Czy warto zostać tłumaczem?

Praca tłumacza polega nie tylko na tłumaczeniu książek czy dokumentów, ale również na uczestnictwie w spotkaniach biznesowych, jako tłumacze dla zagranicznych gości. Tłumacz przydaje się również podczas międzynarodowych konferencji czy sympozjów. Jakie języki są najbardziej pożądane? Przydaje się znajomość języka rosyjskiego, niderlandzkiego, hiszpańskiego, również niemieckiego. Ze względu na coraz większą ekspansję polskich firm na rynki zagraniczne umiejętności tłumaczy są wysoce cenione. Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie języka obcego notuje się przede wszystkim w branży elektronicznej oraz przemysłowej .

Założenie własnej firmy tłumaczeniowej nie powinno nastręczać problemu – polega to wyłącznie na złożeniu kilku wniosków, uzyskaniu numeru REGON. Kolejnym krokiem jest złożenie swojej propozycji współpracy międzynarodowym firmom, które korzystają z usług tłumaczy. Dodatkowo swoją ofertę można rozpowszechnić w sieci, przy pomocy osobistej strony internetowej czy licznych portali związanych z karierą. Portale te pozwalają “dać się zauważyć” potencjalnym pracodawcom, są też drogą do zapoznania innych lingwistów oraz wymiany doświadczeń. Założenie konta na takich portalach zazwyczaj jest bezpłatne.

Tłumacze często wykorzystywani są podczas spotkań biznesowych z zagranicznymi kontrahentami. Mogą oni uczestniczyć w rozmowach lub też tłumaczyć z wysokości kabiny translatorskiej. Praca taka nie należy do łatwych, dodatkowo wymaga również dużej odporności na stres, skupienia, jednak jej wykonywanie dostarcza wiele satysfakcji. Tłumacze, jako zalety, wymieniają przede wszystkim możliwość pomocy przy podpisywaniu międzynarodowych kontraktów, okazję do pracy w międzynarodowym zespole, jak również szansę na długofalową współpracę. Niebagatelną role odgrywa oczywiście pensja, która ze względu na umiejętności jest wysoka.

Jakie obowiązki może wykonywać tłumacz? W przypadku posiadania państwowych uprawnień do tłumaczenia oficjalnych dokumentów tłumacz ma możliwość przede wszystkim poświadczania ich autentyczności. Kolejną zaletą tego rodzaju pracy jest możliwość wykorzystywania swoich umiejętności jako tłumacz przysięgły, podczas spraw sądowych związanych z obcokrajowcami. Praca tłumacza przysięgłego jest wykorzystywana również na komisariatach czy w prokuraturze.

Lingwiści chętnie podejmują się również pracy z dziećmi jako nauczyciele czy native speakerzy. Dodatkowo, współpracując ze szkołami językowymi, możliwe jest wykorzystanie ich oferty dydaktycznej dla lektorów – szkoły takie oferują swoim pracownikom kursy obcych języków po znacznie obniżonych cenach.