Firmy, które zaczynają swoją działalność oraz firmy, które na rynku istnieją od lat, muszą inwestować w rozwój swojej działalności. Każda, nawet najprostsza biznesowa działalność wymaga choćby podstawowych, ale jednak – inwestycji. Zatem możliwości sfinansowania rozwoju działalności jest bardzo wiele. Najlepsza dla każdej firmy, ale najrzadziej spotykana, to oczywiście środki własne. Jeśli je posiadamy to nie musimy angażować w Nasz rozwój żadnego z banków, jesteśmy wręcz samowystarczalni. Takie możliwości ma jednak niewiele firm, poza tym nie wiele firm chciało by się pochwalić przed stosownymi instytucjami posiadaniem sporej gotówki. Dlatego finansowanie można pozyskać z innych źródeł i warto to zrobić nawet jeśli kapitał , jaki posiadamy umożliwiłby Nam finansowanie wszystkiego z własnych środków.

Finansowanie od banku możemy uzyskać za pomocą kredytu, linii kredytowej, karty kredytowej bądź leasingu. I właśnie tej ostatniej opcji chcielibyśmy poświęcić najwięcej uwagi, gdyż jest to naprawdę doskonała forma uzyskania dodatkowych środków na konkretny zakup dla Naszej firmy. Dlaczego wypowiadamy się na jej temat aż tak pochlebnie? Ponieważ każda rata za leasingowane zakupy jest kosztem uzyskania przychodu Naszej firmy, a co za tym idzie obniża nam o stosowną kwotę wielkość podatku dochodowego, jaki co miesiąc musimy oddawać do fiskusa.

W leasing możemy wziąć praktycznie wszystko. Firmy leasingowe nie leasingują chyba tylko sprzętów medycznych służących do ratowania życia. Poza tym, każdy przedmiot dla Naszej firmy możemy zakupić właśnie na leasing. Dla firm, które dopiero zaczynają swoje funkcjonowanie banki i firmy leasingowe mają ofertę jedynie na samochody osobowe bądź dostawcze do 3,5 tony, ale już po roku działalności albo przy dobrych wynikach finansowych leasingować można wszystko. Leasing polega na tym, że to co potrzebne jest Nam do firmy kupuje dla Nas bank lub firma leasingowa i to ona jest właścicielem przedmiotów, ale my je w pełni prawnie użytkujemy. Spłacamy raty leasingowe, z których każdą wliczamy w koszty uzyskania przychodu a więc każda rata obniża Nam podatek dochodowy o odpowiedni procent i kwotę w zależności od wysokości raty leasingowej.

Leasing jest też jedną z najniżej oprocentowanych form kredytowania inwestycji. Podczas gdy standardowy kredyt firmowy ma oprocentowanie rzędu od kilku do kilkunastu procent tak leasing daje nam oprocentowanie na poziomie od 2 do 4 procent i to przy naprawdę drogiej ofercie. Na samochody niektóre firmy oferują oprocentowanie w wysokości kilku procent ale przez cała okres leasingowania a nie rocznie.

Jeśli chcielibyście wesprzeć rozwój Waszej firmy warto przekalkulować opłacalność leasingu. Opisany powyżej leasing to leasing operacyjny, najlepszy dla tych, którzy nie są płatnikiem podatku VAT. Ale jest też leasing finansowy, który rządzi się własnymi prawami dotyczącymi amortyzacji zakupionego towaru bądź przedmiotu oraz właśnie zwrotem VAT. Na pewno warto zainteresować się tą formą kredytowania inwestycji, gdyż z punktu widzenia choćby tylko podatkowego jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Zarówno dla nowych firm jak i tych, działających już od kilku lat i prężnie rozwijających się.